Втората половина от годината започва с по-високи цени на електроенергията и парното. Размерът им бе обявен днес от Комисията за енергийно и водно регулиране.
"Има много въпросителни по отношение на това как ще бъде структурирана механизацията, по която ще бъдат компенсирани както крайните потребители, така и крайните снабдители, защото в крайна сметка се прие скрита либерализация на тока за бита. На практика какво би означавало да имаме свободен пазар за бита? Въпреки че с последните законодателни промени в закона за енергетиката отпадна функцията на обществен доставчик в ролята на Национална електрическа компания, КЕВР продължава да определя цената за крайните битови потребители", каза адвокат Александър Русанов в студиото на "Денят ON AIR".
По думите му идеята на свободния пазар е, че именно пазарът ще определя цената на тока.
"Няма никаква готовност нито от страна на хората, нито от страна на държавата. В момента дори експертите в сферата на енергетиката не могат да ви кажат точно какъв е механизмът, по който ще бъдат компенсирани битовите потребители. Нито е ясен размерът на компенсацията. Национална електрическа компания, в ролята си на обществен доставчик, обираше тази разлика между цените, които се търгува електроенергията на борсата, и цените, които плащаме ние за битови нужди. Това доведе до ситуация, в която за няколко години дефицитът на НЕК нарасна до размери, които застрашаваха финансовото състояние на дружеството", допълни адв. Русанов в ефира на Bulgaria ON AIR.
Той поясни, че сега от НЕК буферът се измества към Фонда за сигурност на електроенергийната сигурност.
"Какво се случва, ако в този Фонд няма достатъчно средства? Само държавата би могла да запълни тази дупка. Това е ситуацията в момента. Заради това има колеги, които твърдят, че на практика хората са на свободния пазар. Вероятно има основание да го твърдят. В момента, в който цената на тока стане скъпа, най-вече през зимата, и когато парите във Фонда приключат, ние всички ще платим с публични средства. Много е вероятно това да се случи", коментира гостът. За 2022 година увеличението е около 4%, за 2023 г. - около 5%.
"За първото полугодие на 2025 г. увеличението е 13% вече. За днес в часовия диапазон от 20:00 до 21:00 ч. цената е 381 лв. за мегават час. Тази разлика някой трябва да я плати, защото в момента законът за енергетиката казва, че крайните снабдители трябва да отидат на борсата, да закупят тази електроенергия и да я предоставят на битовия потребител. Този Фонд колко дълго може да плаща, не се знае. От 1 юли, когато КЕВР излезе с тази цена от 140 лв., средната цена за този ден на борсата е 228 лв., на 2 юли - 218 лв. Всеки ден има разлики", поясни адв. Русанов.
Той е категоричен, че през зимата разликите могат да достигнат доста сериозни суми.
"Фирмените обекти отдавна са на свободния пазар. Въпреки че държавата компенсира бизнеса, разликите са съществени, защото държавата компенсираше бизнеса, когато цената на тока стана безумно висока. Тогава това щеше да доведе до вълна от фалити. Високите цени за тока са нещо неизбежно. Въпросът с енергийно бедните изисква дълбок анализ, който КЕВР така и не извърши", каза още Александър Русанов.