Д-р Москов за Тошко Йорданов: Диагнозите са две - цинизъм и национален нихилизъм

Д-р Москов за Тошко Йорданов: Диагнозите са две - цинизъм и национален нихилизъм

Въпреки извинението на председателя на ПГ на „Има такъв народ“ Тошко Йорданов, въпреки извинението на лидера на „Има такъв народ“ Слави Трифонов, думите на първия, който прати младите ни лекари в селата на Сицилия им пожела успех все още имат силен отзвук в лекарското съсловие. За младите лекари и честта на професията в предаването „120 минути“ по БТВ говори бившият министър на здравеопазването, д-р Петър Москов.

„Обичам да говорим за сериозни неща, а мисля, че, говорейки за г-н Йорданов и думите му, правим нещо, като да говорим за черната пантера. Казвам това, за да подчертая, че този разговор е малко страничен за проблемите и решенията – нито г-н Йорданов сам по себе си е проблемът, нито тези като него могат да дадат решението. Но е важно да се даде оценка на това, което каза г-н Йорданов, не просто като думи – като начин на мислене. Две са диагнозите, които дава това нещо – първата е цинизмът, с който властта се отнася към отделния човек. Той е присъщ към всяка левичарска политическа сила и е свързан с това, че тези хора искат да надянат на вас, на мен, и когато някой не иска да влезе в този калъп, те го смачкват. Втората диагноза е национален нихилизъм“, заяви д-р Москов, цитиран от novini.bg.

По думите му проблемът с ниското заплащане на младите лекари е част от много по-голям проблем и ако се разглежда в частност, добро решение няма да бъде намерено.

„Проблемът е свързан с това защо ние, като общество, даваме все повече пари за здравеопазване, а срещу това и работещите, и ползвателите на системата са по-недоволни. Пари има и са все повече – тази година са с почти милиард повече, в сравнение с миналата – но няма ефективност, няма смислено изразходване на пари, няма държавна политика“, поясни д-р Москов.

„Всяка година, когато ние, през осигуровките си, даваме все повече пари, това, което прави Касата, е с новите пари, тя да сключи договор с още една болница. Така, съществуващите болници остават със същия финансов ресурс, а новият отива на място, където някой си е извоювал правото“, допълни още той.

И предложи решение: „Касата сключва договор със 100 от тези 360 налични болници. Това означава следното – там, където пише болница, ни лекуват от това, от което имаме нужда, и тогава, когато е възникнала тази нужда, а за работещите вътре означава, че кадровият ресурс, който сега е разпердушинен на сто места, ще бъде концентриран на сто места, а финансовият ресурс, който сега задоволява присъщите разходи за 340 болници, ще бъде концентриран, а заплатите, на работещите там, ще бъдат космически, в сравнение със сегашните. Това е решението, всичко друго е разказ за измиване на ръцете“.

Image