МВР затяга контрола на пътя

МВР затяга контрола на пътя

Министерството на вътрешните работи (МВР) затяга драстично мерките срещу тежкия травматизъм и агресията на пътя чрез въвеждането на нови тактики за контрол. Това обяви в предаването „На фокус“ изпълняващият длъжността главен секретар на МВР Любомир Николов в първото си телевизионно интервю, откакто пое високия пост, предава NOVA.

Ръководството на силовото ведомство залага на засилено полицейско присъствие и изненадващи проверки на терен. Броят на патрулите по основните пътни артерии в страната е значително повишен, като изричното разпореждане е всички полицейски автомобили да се движат с постоянно включена светлинна сигнализация с цел превенция и по-голяма видимост. Заедно с традиционните методи, МВР мобилизира и по-модерни технически средства за засичане на нарушители. В акцията се включват въздушни дронове, както и цивилни, небрандирани автомобили. Тяхната основна задача ще бъде скритото наблюдение и своевременното улавяне на агресивни водачи, които извършват опасни маневри или застрашават останалите участници в движението.

Николов обясни, че след като премиерът Румен Радев събра всички институции, отговорните за пътната безопасност, е поставил задачи и настоял за изпълнението им в кратки срокове.

Във връзка с черната статистика и зачестилите катастрофи с ТИР-ове, които преминават през мантинелите, Николов изтъкна, че контролът над тежкотоварния трафик също ще бъде засилен, като вече са проведени срещи и са набелязани дългосрочни мерки. Той призна, че здравината на мантинелите е сериозен проблем на пътната инфраструктура, който изисква предварителни проверки, а не експертизи след настъпването на трагедия.

Главният секретар коментира и шокиращия случай, при който майката на едно от загиналите деца от школата на „Славия“ е разбрала за смъртта му от медиите и интернет, а не от полицията. Той категорично прие това като сериозен пропуск на служителите на МВР и обясни, че по протокол дежурният офицер е длъжен незабавно да уведоми близките след потвърждаване на леталния край и изясняване на самоличността, а забавянето в случая е било породено от спешните действия по обезопасяване на трафика на магистралата. Относно първоначално назначения експерт Дикран Бохусян, шеф на ДАИ-Ямбол, Николов потвърди, че след публичния натиск той си е дал отвод заради конфликт на интереси.

Паралелно с темата за пътната безопасност, МВР отчита и сериозен пробив в борбата с корупционните и имотни престъпления по Черноморието. След масовите арести на 25 души във Варна и разпити на инвеститора Невзоров, ГДБОП е разкрила огромна корупционна схема в район „Приморски“. За периода от 2019 до 2023 г. там са били издадени рекордните 1170 незаконни удостоверения за търпимост на обекти, намиращи се в опасни свлачищни зони и около плажа. Общински служители са си затваряли очите срещу подкупи, превеждани от посредници на Невзоров, за да легализират незаконно вилно селище чрез фалшиви декларации, че строежите са отпреди 2001 г. В схемата има и международна следа, тъй като ключов свидетел – украински гражданин, явяващ се свързващото звено за паричните потоци – е напуснал страната преди медийния шум и в момента се издирва с помощта на чуждестранни партньори.

Накрая Николов отговори и на въпроса за евентуални политически зависимости, тъй като бе издигнат на поста от бившия министър Калин Стоянов. Той заяви, че работи като ръководен служител от 2016 г. и е преминал през много правителства, а Стоянов го е избрал единствено заради високите му професионални резултати като началник на отдел във Варна.

Главният секретар подчерта, че в момента работи в пълен синхрон с настоящия министър и е насочил цялата си енергия към това да върне доверието на гражданите в полицейската институция.

Image