„Епизотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка, продължава да расте броят на засегнатите стопанства. Заболяването по дребните преживни животни е остро вирусно и затова бързо обхваща все повече населени места. По-важно е да се знае, че то не е опасно за хората. Най-тежко засегнати остават общините „Марица“ и Първомай, а от днес има констатирани нови огнища в Садово, Раковски Асеновград, но се очаква потвърждение с проби, взети на място“. Това съобщи областният управител на Пловдив и председател на Областния щаб за защита при бедствия проф. Христина Янчева. Той беше свикан по искане на Областната епизоотична комисия заради усложнената обстановка.
Проф. Янчева призова институциите и местните власти да предприемат общи координирани действия, за да се ограничи разпространението и да се намалят загубите за стопанствата. „Моля общините да оказват пълно съдействие на служителите на ОДБХ-Пловдив и да организират заедно с тях спешните мерки и тези по превенция на заболяването и ограничаване загубите на стопаните“, призова областният управител.
По предложение на ОДБХ от страна на държавните институции и общините са въведени следните рестриктивни мерки: забранява се пашата, транспортирането и търговията с дребни преживни животни на територията на Пловдивска област. Провеждат се ветеринарни прегледи, диагностика и лабораторно потвърждение на съмнителни случаи. Осъществява се дезинфекция на стопанства с потвърдени случаи и контрол на контактните животни.
„Можем да кажем, че към този момент се прави всичко възможно да се ограничи заразата, работим денонощно. Но за да сме по-ефективни, е необходимо да имаме още по-голяма подкрепа от общините и кметовете на населени места и от самите собственици“, заяви заместник-директорът на БАБХ д-р Валентин Атанасов, който подпомага работата на областната дирекция за безопасност на храните. По последни данни на БАБХ общият брой на огнищата е 42, а броят на засегнатите животни е 2000, при официално регистрирани близо 100 000 овце и кози в областта. Д-р Атанасов призова стопаните и ветеринарните лекари още при първите симптоми на заболяването (треска и отпадналост обриви по кожата, подуване на главата и крайниците) да информират властите и да изолират заболелите животни. Ранното уведомяване е един от най-важните фактори за ограничаване на заразата, в противен случай икономическите загуби ще са много сериозни.
Освен това собствениците трябва стриктно да спазват указанията от официалните ветеринарни органи, да гарантират достъп до обектите си за дезинфекция и да ограничат външния достъп на хората и животни.В момента се разширяват мерките за биосигурност в трикилометровите и десеткилометровите зони, съобщи директорът на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров. Създават се защитни санитарни кордони около засегнатите обекти и се ограничава достъпът на външни лица до заразените зони. Организирани са мобилни ветеринарни екипи за спешна намеса.
Представителите на Министерството на земеделието и храните призоваха стопаните да регистрират животните си в кметствата на населените места. За целта се подава заявление-декларация по образец на БАБХ и се прилага договор за ветеринарномедицинско обслужване с регистриран ветеринарен лекар. Такса не се заплаща. Тази регистрация обаче е важна застраховка за стопаните, защото без нея не могат да получат обезщетение или финансова помощ, ако се наложи животните им да бъдат умъртвени.
„Във връзка с разпореждането на БАБХ и на база решенията на Областната комисия органите на МВР следят стриктно за нерегламентирано движение на животни и за незаконна продажба на пазари и кланици. Екипи на полицията денонощно следят за нелегалното транспортиране на животни“, заяви заместник-директорът на ОДМВР комисар Пламен Иванов. Той подчерта, че по искане на кметовете на общини и населени места осигуряват зоните за загробване. ОДБХ ще предостави на всички желаещи общини дезинфектанти, с които да третират улиците и пътищата, по които преминават стада и животни. Това е една от мерките, които ще помогнат за ограничаване разпространението на болестта.
„Ситуацията изисква обща отговорност и сътрудничество от всички граждани, защото нито една институция не може да се справи без подкрепата от обществото. Вашата бдителност и навременна реакция са ключови за ограничаването на заболяването“, призова областният управител.
Проф. Янчева заяви, че щабът продължава да следи обстановката и при необходимост ще вземе допълнителни мерки.
При съмнение за заболяване, нерегламентирано движение на животни или други нередности, компетентните органи следва да бъдат незабавно уведомявани. Сигнали се приемат денонощно на телефон 0700 122 99.