Предприемат се строги мерки заради шарката по дребните преживни животни

Предприемат се строги мерки заради шарката по дребните преживни животни

Областната епизоотична комисия поиска общините от Пловдивска област да предприемат незабавни мерки за ограничаване на заразата с шарка на дребните преживни животни. Това стана ясно след извънредно заседание на комисията, свикано заради констатирано ново огнище в района село Войводиново. „Днес областният управител изпрати до всички кметовете на общини писмо с указания за свикване на общинските епизоотични комисии и за предприемане превантивни мерки, които да спрат разпространението на болестта и за минимизиране на щетите“, съобщи заместник областният управител Нурджан Караджова, която е председател на Областната комисия.

По данни на директора на ОДБХ-Пловдив д-р Чавдар Чавдаров новото огнище е установено в животновъден обект с 31 дребни преживни животни по подаден сигнал от собственика. То попада в 10-километровата наблюдавана зона с вече наложени рестрикции, въведени по повод констатирани огнища на заболяването в с. Скутаре.

Определена е нова 3-километрова предпазна зона около огнището, в която влизат селата от община „Марица“ - Войводиново, Рогош, Скутаре и Трилистник.

Определена е и 10-километрова наблюдавана зона около огнището, в която влизат следните населени места: от община „Марица“ - Ясно поле, Манолско Конаре, Маноле, Желязно, Труд, Крислово, Калековец, Динк и Царацово; от Община Раковски - кв. Парчевич и с. Стряма; от община „Родопи“ - с. Ягодово; от община Садово – гр. Садово и с. Катуница. В зоната попада и гр. Пловдив.

Областната комисия определи и мерки за ограничаване на заразата:

Забранява се влизането и излизането на хора, МПС, селскостопанска техника и каруци в района на населените места, попадащи в двете зони. Изключение се прави само за служители на МВР, медицински лица, представители на централната и местната власт, областната администрация и хората, които са с адресна регистрация в съответното населено място.

Общинските епизоотични комисии трябва да информират кметовете на населени места и животновъдите за мерките за биосигурност. При съмнение за заболяване незабавно трябва да се уведомяват ветеринарните служби или лекари.

Недопускане провеждането на нерегламентирани пазари, изложби и други събирания на животни.

Областната епизоотична комисия призовава животновъдите в засегнатия район да ограничат достъпа до техните обекти на лица, които не са свързани с дейността им.

Припомняме, че заболяването не представлява опасност за хората, но при разпространение нанася значителни икономически щети. Шарката по овцете и козите е силно заразно вирусно заболяване, което се предава основно чрез директен контакт между болни и здрави животни, както и чрез заразени фуражи, оборудване и превозни средства.

Image